Napravite najbolju pizzu sa ovim gljivama – šampinjoni su dosadni!

Kad pomislimo na pizzu s gljivama, prva asocijacija su najčešće šampinjoni. I dok su oni pouzdana klasika, svijet gljiva nudi mnogo uzbudljivije opcije koje mogu podignuti vašu pizzu na novu razinu! Koje gljive idu na pizzu i kako ih najbolje iskoristiti? Pročitajte dalje jer donosimo ideje koje će oduševiti vaše nepce.
Zašto su šampinjoni dosadni?
Nemojte nas krivo shvatiti, šampinjoni su praktični i pristupačni, ali njihov okus često ostaje u sjeni ostalih sastojaka na pizzi. Ako želite bogatije, kompleksnije i aromatičnije iskustvo, vrijeme je da istražite različite vrste gljiva koje mogu transformirati vašu domaću pizzu.
Koje gljive idu na pizzu?
1. Shiitake
Shiitake gljive donose dubok, mesnat i pomalo dimljen okus koji se najčešće opisuje pod nazivom “umami”.
Njihova čvrsta tekstura odlično podnosi visoke temperature pećnice, a savršeno se slažu s mozzarellom i maslinovim uljem.
Baš zbog njihove teksture i posebnog umami okusa koji nije prisutan u šampinjonima, shiitake gljive imaju mogućnost trasnformirati dobro poznatu pizzu u još jedno zanimljivije jelo koje će osvojiti sva ona nepca koja cijene gurmanski izričaj i ne zadovoljavaju se uvijek jednim te istim receptom.
Preporuka: lagano ih sotirajte prije nego ih stavite na tijesto.
2. Bukovače
Ove delikatne gljive imaju blago orašasti okus i svilenu teksturu. Bukovače su savršen dodatak veganskim pizzama jer imaju “mesnat” osjećaj koji može nadomjestiti klasičnu kombinaciju sira i šunke. Bukovače su ujedno i najjeftinije gljive koje možete pronaći u dućanu uz klasične šampinjone, pa ako želite ostati ekonomični i raditi velike pizze za obitelj i prijatelje kombinacija bukovača i šampinjona je dobar izbor.
3. Portobello
Portobello gljive su zapravo “odrasli” šampinjoni, ali s intenzivnijim okusom i čvršćom strukturom. Odlično funkcioniraju kao glavna zvijezda pizze, posebno uz dodatak kozjeg sira ili pesta. Ako ne tražite veliku promjenu u okusu, ali opet želite isprobati novi recept onda je portobello gljiva super izbor za vaše nepce.
4. Lisičarke
Svojim pikantnim i blago voćnim okusom, lisičarke će dati sofisticiran ton vašoj pizzi. Slažu se s kremastim umacima na bazi vrhnja ili maslaca.
5. Crne trube
Za ljubitelje intenzivnih okusa, crne trube su pravi pogodak. Njihova zemljana aroma odlično nadopunjuje jednostavne pizze s minimalnim sastojcima, poput maslinovog ulja, česnjaka i parmezana. Ako ste probali tartufe i volite ih a niste probali crne trube požurite do obližnje trgovine koja prodaje ove predivne gljive u osušenom izdanju!
6. Tartufi (ili tartufate)
Ako želite pravi luksuz na tanjuru, dodajte nekoliko listića tartufa ili prelijte pizzu tartufatom. Njihov prepoznatljiv miris će pizzu pretvoriti u gurmanski doživljaj. Tartufi su vrhunski dodatak pizzi, ali imaju toliko snažno izraženu aromu da uvijek prevladaju nad ostalim sastojcima pa ih koristite samo ako uistinu obožavate taj jedinstveni okus tartufa.
Kada staviti gljive na pizzu?
Odgovor na ovo pitanje ovisi o vrsti gljiva koje koristite:
- Svježe gljive poput šampinjona shiitakea ili bukovača najbolje je lagano pržiti na tavi prije pećenja kako bi se oslobodila njihova prirodna aroma i izbjegla prekomjerna vlažnost (činite ovo bez dodanih masnoća jer je cilj ispariti vlažnost iz gljiva i gljive neće zagoriti). Međutim, možete ih odmah dodati na početku bez bilo kakve termičke obrade. Ovisno o temperaturi pećnice i vremenu pečenja gljive će gubiti više ili manje vlažnosti, međutim jednom kada se pomiješaju sa ostalim sastojcima poput masnoća na pizzi biti će ih teže osušiti pa će biti gnjecave. Iz ovoga razloga se radi prethodno termičko obrađivanje, ali kuhajte kako vam srce i nepce predlože!
- Osjetljive gljive poput lisičarki ili crnih truba mogu se dodati neposredno pred kraj pećenja kako bi zadržale svoj jedinstveni okus.
- Tartufi se obavezno dodaju nakon pećenja kako bi njihova aroma ostala nepromijenjena.
Recept za pizzu s miješanim gljivama
I za kraj želimo podijeliti jedan svestran recept koji sadrži više vrsta gljiva za pravo iskustvo! Kao što postoji pizza sa 4 vrste sira, zašto ne bi postojala i pizza sa 4 vrste gljiva?
Sastojci:
- 300 g tijesta za pizzu
- 200 – 250 g miješanih gljiva (shiitake, bukovače, portobello…)
- 150 g mozzarelle
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 češanj česnjaka (sitno nasjeckan)
- Svježi peršin za dekoraciju
- Sol i papar po ukusu
Priprema:
- Zagrijte pećnicu na 250 °C.
- Gljive operite, osušite i narežite na tanke kriške. Pržite ih na tavi bez masnoća dok dobar dio vode ne ispari a onda nastavite sotiranje s maslinovim uljem i česnjakom.
- Na tijesto za pizzu rasporedite mozzarellu i dodajte sotirane gljive.
- Pecite 7-10 minuta, dok kora ne postane zlatna, a sir se otopi.
- Po pečenoj pizzi pospite svježi peršin i dodajte malo maslinovog ulja.
Zaključak
Sljedeći put kad budete pripremali pizzu, odmaknite se od dosadnih šampinjona i isprobajte neke od ovih nevjerojatnih gljiva. Vaša pizza će biti ukusnija, zanimljivija i prava gozba za sva čula. Eksperimentirajte s raznim vrstama gljiva i pronađite svoju savršenu kombinaciju! Spomenute gljive u ovome članku su često korištene na pizzi, međutim možda upravo pronađete svoj idealan recept nakon što isprobate neke druge egzotične gljive poput Lavlje grive ili enoki gljiva!